?

Log in

No account? Create an account

Türkiye'de Keratokonus Tedavisi Maliyetleri el yakıyor! - fikrethaymana

Dec. 15th, 2012

02:43 am - Türkiye'de Keratokonus Tedavisi Maliyetleri el yakıyor!

Share Next Entry

Türkiye'de keratokonus hastasıysanız ilk önce tedaviye kontakt lens kullanarak başlıyorsunuz. Genellikle keratokonus lensleri yurt dışında ingiltere ve amerika gibi gelişmiş teknolojili ülkeler tarafından üretilmekte olduğundan keratokonus lens tedavisine yıllık olarak 1000 tl ile 2.400 türk lirası gibi bir bütçe ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Keratokonus lensleri kişiye özel üretildiğinden tedaviye ancak 21 günle 30 gün arasında bir sürede başlanılabiliyor. Keratokonus tedavisi için ikinci aşama ise cerrahi çözümlerden geçiyor ve bir göz için ameliyat fiyatı 3.600 euro'ya kadar çıkabiliyor. Türkiyede sosyal güvenlik kurumu keratokonus lensleri için sigortalısına sadece 180 tl ödüyor! Bu para lens tedavisinin %20 sini bile karşılayamayacak kadar az bir miktar. Öyleki keratokonus lenslerinin yıllık temizlik ve bakım masrafları (solüsyon, protein temizleyici, jeller) nerdeyse 150 tl gibi bir para harcamayı gerektiriyor.

Türkiye'de Keratokonus tedavisi için kullanılan en güvenilir ve kaliteli kontakt lenslerin fiyatları:

Gaz geçirgen sert lensler:
rosek-k Yıllık sert keratokonus lensi: 850 tl ile 1.050 tl
Zeıss Yıllık sert keratokonus lensi : 450 tl ile 550 tl

Yumuşak keratokonus lensleri:
Kerasoft 3 yıllık yumuşak keratokonus lensi :1.400 tl
Kerasoft IC yıllık yumuşak keratokonus lensi :1.600 tl

Keratokonus göz muayenesi ve kontakt lens uygulaması için 160 tl den 300 tl ye kadar muayene ücreti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca yapılacak göz topografisi içinde 200 tl yi gözden çıkarmalısınız.

Türkiyede keratokonus tedavisine ihtiyacı olanların allah yardımcısı olsun. Eğer maddi durumları iyi değilse gerçekten zor bir durumda kalabiliyorlar. Keratokonus vakalarına çok yaygın bir şekilde doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde rastlanması ekonomik durumu gözler önüne serebiliyor.

Özel hastanelerde keratokonus tedavi maliyetleri çok daha fazla ve tartışmalara açık olabiliyor. Devlet hastaneleri keratokonus muayene ve tedavi için yeterli kapasiteye sahip olmamasına rağmen Üniversite ve Araştırma hastaneleri güvenilebilecek yerlerin başında geliyor.

Keratokonus tedavisinde hastalığın ilk evreleri ergenlik çağının bitişi ile 21 yaş arasında yaşanıyor. Hafif, orta ve ileri seviyede tüm hastalar keratokonus lensi kullanarak yaşamlarına sorunsuz devam edebiliyorlar. Kornea incelik ve eğimin durumuna göre kategorize edilen hastalara seviyelerine göre halka, cross linking tedavisi önerilerek son noktada da kornea nakli uygulanarak tedavi edilebiliyor.