?

Log in

Vitrin Mankeni Üretiminde Kalite Standartları - fikrethaymana

Dec. 15th, 2012

03:52 am - Vitrin Mankeni Üretiminde Kalite Standartları

Previous Entry Share Next Entry

Vitrin mankeni üretmek sanıldığı kadar kolay bir iş değil! Tabiki eğer kaliteli bir vitrin mankeni üretmek amacını taşıyorsanız.. Vitrin mankeni fiberglass malzemeler kullanılarak üretiliyor. Ancak kaliteyi tutturabilmek için doğru oranda fiberglass kullanmak işin püf noktalarından sadece bir tanesi. Bir çok alışveriş mağazasında güneşten çatlamış ve boyası atmış bir çok vitrin mankeni ürünü gözlemleyebiliriz. Kaliteli bir mağaza için kaliteli, dolgun ve doğru ten renkleri ile boyanmış gerekli parlaklığa sahip bir vitrin mankeni ilk bakışta kaliteli olarak görünebilir. Fakat vitrin mankeninde kaliteyi anlayabilmeniz için mankenin gözlerine, özellikle el ve ayak birleşim yerlerine bakmanız yeterli olabilir. Çünkü vitrin mankeni üretiminde özellikle eller daha sonradan mankene takılıyor. Ellerin doğal görünümü ve detayları kalite için bir kriter. Çünkü vitrin mankeni üretiminde etaplar; fiberglass malzeme seçimi, döküm, kalıplama, astar, zımparalama, boyama ve polisaj işlemlerinden geçmektedir. Vitrin mankeni el bölümü türkiye'de üretildiği gibi çin'den ithal edilerekte sağlanabilmektedir. Çin'den gelen vitrin mankeni elleri genellikle çok kalitesiz ve gerçeğine oranla çok yetersiz.

Vitrin mankeni üretiminde türkiyenin ihracatı olmadığı için bu konuda herhangi bir standart bulunmamaktadır. Dünya'da en çok vitrin mankeni kullanılan ülkelerin başında Amerika,fransa ve italya birinci sırada yer alıyor. Öte yandan bazı islam ülkelerinde vitrin mankeni insan figürü taşıdığı için hoş karşılanmıyor.

Hatta bir dönem türkiye'de bulunan bir gazete yazarı, müslüman tüccarların mağazalarında vitrin mankeni bulundurmalarının din'i olarak sakıncalı olduğu köşesinde yazarak bir tartışma başlatmış olsada bu tartışma konunun çok gereksiz olması sebebi ile kısa zamanda bitti. Zaten bu yazarıda kimse ciddiye almadı. Çünkü yeni türkiye çağdaş bir topluma sahip. Türkiye her ne kadar muhafazakar kesimi fazla olan bir ülke olsada muhafazakarların çoğu kesinlikle eğitimli ve bilgili kişiler. Diğer ülkelerde olan bağnazlık ve sabit fikirlilikten Türkiye'de eser yok. Halk sağ duyulu ve eğitim seviyesi sürekli artan ivme ile hareket ediyor. Mantıklı ve ruh yapısı sağlam bir insan dini inancı ne olursa olsun vitrin mankeni'ni bir seks objesi olarak algılamaz. Psikolojik bilimler bu tip kişileri hasta olarak niteleyerek cansız objelere olan cinsel eğilimlerini cinsel hastalık kategorisinde literatüre alıyor. Heykel veya vitrin mankeni ile cinsel doyuma ulaşan kişilerin cinsel sapkın olduğunu (pigmalionizm) ifade ediyorlar.

Vitrin mankenleri türkiyede en ucuz 180 tl den başlayarak kalitesine göre 400 tl ye kadar fiyatla satışa sunuluyor.

Çinden gelen kalitesiz ve ucuz vitrin mankenleri türkiye'de bulunan vitrin mankeni üreticilerini olumsuz yönde etkileyerek çin ürünleriyle Türkiye'de rekabet etmek adına ucuz fiyat baskısı ile kaliteden ödün vermek zorunda kalıyorlar. Hammadde girdi fiyatları belli fakat çinde işçiliğin ucuz olması rekabeti çok daha agresif bir duruma getiriyor. Ancak gerçek şu ki kimse daha kötüsünü yapmadan, daha ucuza satamaz.