?

Log in

Türkiye Beyaz Eşya Sektörü Problemleri - fikrethaymana

Dec. 23rd, 2013

01:36 am - Türkiye Beyaz Eşya Sektörü Problemleri

Previous Entry Share

Türkiye beyaz eşya pazarı 2009 yılından itibaren yükselen ivmesiyle avrupa ve dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Pazarın bu kadar büyük olması Türkiye'nin artan nüfusuna paralel olarak elektronik sektörününde doğru orantılı olarak gelişmesinden kaynaklanmaktadır. İç pazarda rakamlar artarken beyaz eşya ürünlerinin diğer ülkelere rekor seviyede ihracat yapılmasına rağmen hala ihracat ve ithalat arasındaki açık kapanmış değil! Daha önceki yıllara oranla daha iyi durumda olan iş dış ticaret dengesi 2009 yılın sonu istatistikleri ışığında 13 milyar dolar ithalata karşılık 5 milyar dolar ihracat ibresini göstermektedir. Türkiye yatırım piyasası günden güne güçlenmektedir.

Beyaz eşya sektörü büyük hacmiyle türkiye ekonomisi için önemli bir yer tutmakta öyleki sadece üretim, satış ve teknik servis alanında 2 milyon kişi istihdam edilmiş durumda.

Türk insanı tercih olarak daha çok Bosch markasını tercih ediyor. Elbette diğer beyaz eşya markalarına göre daha pahalı olan bosch teknolojik özellikleri ve estetik açıdan hoş olması nedeniyle genç nüfus tarafından en çok aranan marka durumunda geldi. Kısacası uzun yıllardır Türkiye pazarında başrol oyuncusu bosch..

Elbette doğal olarak bosch markasının Türkiye'deki satış rakamlarındaki ihtişamı ve başarıyı teknik servis yapısındanda bekleniyor. Fakat teknik servis konusunda özellikle yetkili servis konusunda yaşanan sıkıntı gözlerden kaçmıyor. Satışa sunulan cihazların ilk kurulum işlemlerinin yapılması günler sürebildiği gibi servisin ne zaman eve gelerek hizmet vereceği genelde belli olmuyor. Türkiye genelinde hizmet veren bosch çağrı merkezi telefonuna ulaşmak nerdeyse mümkün değil. Yaşanan sıkıntı bir nebze olsun ilk satın alınan yeni cihazlarda daha az hissedilir olsada 5 yıllık bosch garanti süresi biten cihazlar için servis hizmetinin nerden alınacağı konusunda belirsizlik olduğu kesin.. Garantisi biten cihaz için ev yada işyerine gelecek yetkili servis hakkında bilgi sahibi olamıyorsunuz. Özellikle istanbul gibi bir metropol'de yaşıyorsanız işinizin çok daha zor olduğunu bilmelisiniz.

Bir diğer konu ise hangi arıza için ne kadar ücret ödeyeceğinizin belli olmaması, servis ücretinin duruma göre değişmesi ve hiçbir konuda şeffaflık olmaması insanı tedirgin edebiliyor. Eğer bakım ve onarımlarda kullanılan yedek parçalar belli ise işçilik ücretleride dahil edilmek üzere bir servis fiyat listesi yapılmamış olması gerçekten düşündürücü.. Cihazı satın alırken önünüzde ödeme planları, fiyatlar, kampanyalar, taksitler, marka, model bilgileri ve şık broşürler gösterilmesine rağmen iş teknik bosch servisi hizmetlerine gelince niçin ortada fiyat listesi yok! Kesinlikle sormak lazım..


beyaz-esya-sektörü


 

Current Location: istanbul