?

Log in

Türkiye'de Kontakt Lens Sektörü Ne Durumda? - fikrethaymana

Dec. 25th, 2012

04:16 am - Türkiye'de Kontakt Lens Sektörü Ne Durumda?

Previous Entry Share Next Entry

2000'li yıllarda kontakt lens almak için bir göz doktoruna giderek muayene olduktan sonra aynı doktordan lens temin ederek güvenli bir şekilde kontakt lens kullanılıyordu.. Diğer kontakt lens satışı yapan yerlerde bir göz doktorunu mesul müdür olarak işyerinde çalıştırıyordu. Tamamen doktor kontrolünde lens kullanımına yönelten bir sağlık uygulaması vardı.. Fakat artık bu günler geride kaldı..

Geçtiğimiz 10 yıl içinde kontakt lenslerin hiçbir gözetim olmadan internet yoluyla satılması ve lens kullanıcısının bu yanlışı doğru olarak kabul etmesi ile birlikte. Kontakt lens'ten anlamayan bir satıcı ve kontakt lens kullanmasını bilmeyen bir tüketici grubu oluşturdu.

Türkiye'de kontakt lens o kadar yanlış anlaşılıyor ki bütün herkes göze takılan kontakt olan kontakt lensi sadece lens olarak telaffuz etmeye başladı.. Aslında lens türkçe'de anatomik olarak göz merceği anlamına geliyor. Optik bilimindeki yani gözlük camları ve fotograf makinalarında kullanılan mercek tüm dünya'da lens olarak biliniyor. Tüm dünyada contact lens olarak adlandırılan malzemenin adı Türkiye'de maalesef lens.

Halk dilinde lensimi taktım! Lensimi çıkardım! Lens kullanıyorum gibi kelimelerin yerini ''kontakt lensimi çıkardım ne zaman alacak merak ediyorum.

Bu gerçeği google arama motoru yeni keşfetmiş olacak ki arama çubuğuna lens yazdığınız zaman son bir kaç gündür ilk sayfada lens kelimesinin gerçek anlamı sıralamada görünmeye başladı.

İnternet üzerinden kontrolsüzce satılan kontakt lensler nedeni ile son 10 yılda göz problemleri artmış durumda. Öte yandan internet sitelerinde yer alan lens fiyatları, lens satış siteleri arasındaki acımasız rekabet nedeniyle son derece ucuz! İnternet nedeni ile kontakt lens fiyatları son 5 yılda hiç artmayarak aksine azaldı. İnternet üzerinde pazarlamanın altın kuralı işlemeye devam ediyor.. Ürünün aynı ise fiyatın ucuzdur! Lens fiyatlarının rekabet nedeniyle ucuz olması lens tüketicisi için sevindirici bir durum.. Bütün internet lens satış siteleri en büyük kendisinin olduğunu iddaa ediyor. Fakat türkiyede kontakt lens pazarı çok büyük olmadığı için sürümden kazanmak gibi bir taktikte pek işe yaramıyor. Aynı aylık numaralı şeffaf kutu lensi 20 tl, 21,90 tl ve 24,00 tl ye bulmak mümkün. Lens satan siteler kutu başına 5 tl ile 12 tl arasında bir kar marjı ile satış yapıyorlar.

Türkiye'de lens satışı optik mağazaların kanuni hakkı olmasına rağmen; internet siteleri ve büyük göz hastaneleri lens satışı yapmaya devam ediyor! Bu durumda optik dükkanı olan bir optisyen lens satamaz hale geliyor neden mi? Çünkü Optisyene giriş fiyatı 25 tl olan bir lens internette 20 tl'ye satılıyorda ondan.. Optisyenler kendi aralarında bir birlik sağlayarak pazarlarına yıllardır hakim olamadılar. Bu durumda internetten online lens satışı yasak olmasına rağmen bu yasağa pek aldıran yok gibi..

Daha ucuz ve dahada ucuz lensin gideceği nokta kalitesiz ve kaçak lenslerinde satılmasına neden olduğu gibi halk sağlığını tehdit edecek bir duruma gelebiliyor.

Batıda ise durum çok farklı! Kontakt lens gerçekten optik mağazalarda satılıyor ve optometrist denilen meslek grubu lens ölçümlerini yapabiliyor. Ayrıca kontakt lens distribütörleri taban ve tavan fiyat yayınlayarak pazarın bozulmasına engel oluyor. Amerika'da farklı eyaletlerde internet üzerinden lens satışı yapmak 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile karşılık buluyor.